Encyclopedia > Academy Award for Sound

  Article Content

Academy Award for Sound

1930 The Big House, Douglas Shearer, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1931 Paramount Publix[?] Studio Sound Department
1932 Paramount Publix Studio Sound Department
1933 A Farewell to Arms, Franklin B. Hansen, Paramount Studio
1934 One Night of Love, John Livadary, Columbia Studio
1935 Naughty Marietta, Douglas Shearer, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1936 San Francisco, Douglas Shearer, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1937 The Hurricane, Thomas T. Moulton, United Artists Studio
1938 The Cowboy and the Lady[?], Thomas T. Moulton, United Artists Studio
1939 When Tomorrow Comes[?], Bernard B. Brown, Universal[?] Studio
1940 Strike Up the Band[?], Douglas Shearer, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1941 That Hamilton Woman[?], Jack Whitney, General Service[?]
1942 Yankee Doodle Dandy, Nathan Levinson, Warner Brothers Studio
1943 This Land Is Mine[?], Stephen Dunn, RKO Radio Studio
1944 Wilson, E. H. Hansen, 20th Century-Fox Studio
1945 The Bells of St. Mary's, Stephen Dunn, RKO Radio Studio
1946 The Jolson Story, John Livadary, Columbia Studio
1947 The Bishop's Wife, Gordon Sawyer, Samuel Goldwyn Studio[?]
1948 The Snake Pit, Thomas T. Moulton, 20th Century-Fox Studio
1949 Twelve O'Clock High, Thomas T. Moulton, 20th Century-Fox Studio
1950 All About Eve, Thomas T. Moulton, 20th Century-Fox Studio
1951 The Great Caruso[?], Douglas Shearer, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1952 Breaking the Sound Barrier[?], London Film[?] Sound Department
1953 From Here to Eternity, John P. Livadary, Columbia Studio
1954 The Glenn Miller Story[?], Leslie I. Carey, Universal-International Studio[?]
1955 Oklahoma!, Fred Hynes, Todd-AO[?] Sound Department
1956 The King and I, Carl Faulkner, 20th Century-Fox Studio
1957 Sayonara, George Groves, Warner Brothers Studio
1958 South Pacific, Fred Hynes, Todd-AO Sound Department
1959 Ben-Hur, Franklin E. Milton, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1960 The Alamo, Fred Hynes, Todd-AO Sound Department and Gordon E. Sawyer, Samuel Goldwyn Studio
1961 West Side Story, Gordon E. Sawyer, Samuel Goldwyn Studio and Fred Hynes, Todd-AO Sound Department
1962 Lawrence Of Arabia, John Cox, Shepperton Studio[?]
1963 How The West Was Won[?], Franklin E. Milton, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1964 My Fair Lady, George R. Groves, Warner Brothers Studio
1965 The Sound Of Music[?], James P. Corcoran, 20th Century-Fox Studio
1966 Grand Prix[?], Franklin E. Milton, Metro-Goldwyn-Mayer Studio
1967 In the Heat of the Night, Samuel Goldwyn Studio
1968 Oliver!, Shepperton Studio
1969 Hello, Dolly!, Jack Solomon, Murray Spivack
1970 Patton, Douglas Williams, Don Bassman
1971 Fiddler on the Roof, Gordon K. McCallum, David Hildyard
1972 Cabaret, Robert Knudson, David Hildyard
1973 The Exorcist, Robert Knudson, Chris Newman
1974 Earthquake[?], Ronald Pierce, Melvin Metcalfe Sr.
1975 Jaws, Robert L. Hoyt, Roger Heman, Earl Madery, John Carter
1976 All the President's Men, Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Jim Webb
1977 Star Wars, Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
1978 The Deer Hunter, Richard Portman, William McCaughey, Aaron Rochin, Darin Knight
1979 Apocalypse Now, Walter Murch, Mark Berger, Richard Beggs, Nat Boxer
1980 The Empire Strikes Back, Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton
1981 Raiders of the Lost Ark, Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman
1982 E.T. the Extra-Terrestrial, Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirolamo, Gene Cantamessa
1983 The Right Stuff, Mark Berger, Tom Scott, Randy Thom, David MacMillan
1984 Amadeus, Mark Berger, Tom Scott, Todd Boekelheide, Chris Newmna
1985 Out of Africa, Chris Jenkins, Gary Alexander, Larry Stensvold, Peter Handford
1986 Platoon, John K. Wilkinson, Richard Rogers, Charles "Bud" Grenzbach, Simon Kaye
1987 The Last Emperor, Bill Rowe, Ivan Sharrock
1988 Bird[?], Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Willie D. Burton
1989 Glory, Donald O. Mitchell, Gregg C. Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II
1990 Dances With Wolves, Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Greg Watkins, Russell Williams II
1991 Terminator 2: Judgment Day, Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Lee Orloff
1992 The Last of the Mohicans[?], Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith, Simon Kaye
1993 Jurassic Park, Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins
1994 Speed (movie), Gregg Landaker, Steve Maslow, Bob Beemer, David R. B. MacMillan
1995 Apollo 13, Rick Dior, Steve Pederson, Scott Millan, David MacMillan
1996 The English Patient, Walter Murch, Mark Berger, David Parker, Chris Newman
1997 Titanic, Gary Rydstrom, Tom Johnson, Gary Summers, Mark Ulano
1998 Saving Private Ryan, Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, Ronald Judkins
1999 The Matrix, John Reitz, Gregg Rudloff, David Campbell, David Lee
2000 Gladiator, Scott Millan, Bob Beemer, Ken Weston
2001 Black Hawk Down, Michael Minkler, Myron Nettinga, Chris Munro
2002 Chicago - Michael Minkler[?], Dominic Tavella[?], David Lee[?]
Gangs of New York - Tom Fleischman[?], Eugene Gearty[?], Ivan Sharrock[?]
The Lord of the Rings: The Two Towers - Christopher Boyes[?], Michael Semanick[?], Michael Hedges[?], Hammond Peek[?]
Road to Perdition[?] - Scott Millan[?], Bob Beemer[?], John Pritchett[?]
Spider-Man - Kevin O'Connell[?], Greg P. Russell[?], Ed Novick[?]

See also: Academy Award



All Wikipedia text is available under the terms of the GNU Free Documentation License

 
  Search Encyclopedia

Search over one million articles, find something about almost anything!
 
 
  
  Featured Article
RAF

... abbreviation for Royal Air Force -- the Air Force of the United Kingdom (see also Air Ministry) Red Army Faction (Rote Armee Fraktion) -- a German te ...