Encyclopedia > Albanian proverbs

  Article Content

Albanian proverbs

Here are some proverbs and other well-known sayings in Albanian in alphabetical order. A (often literal) translation and the believed origin are also given.

Table of contents
1 A
2 B
3 C
5 D
6 E
7 F
8 G

A

A rrohet me zemėr tė lepurit? --South
Can you live with the heart of a rabit?

Ai qė ndėrton me djersė, mbron me gjak. --South
Who builds with sweat, defends with blood.

Ai qė pėrton sot, pendohet mot. --Vlore[?]
Who is lazy today, regrets it later.

Ai qė s'ka zemėr, s'ka as thembėr. --South
Who has no heart, has no heels.

Asht kollaj me ia pre bishtin ujkut tė vramė. --Shkoder[?]
It is easy to cut the tail of a dead wolf.

B

Balta -- m'ė ėmbėl se mjalta. --Vlore[?]
The mud [in Albania] is sweeter than honey [elsewhere]

Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės. --Tropoje[?]
A good farmer takes with force the bread from the earth.

Burri nė shtėpi, si dreqi nė xhami. --Elbasan[?]
A man at home, like the devil in a mosque.

C

C'ma ka zemra, ma qit vena. --Shkoder[?]
What I have in my heart is brought out by the wine.

Cdo njeri ėshtė mbret nė shtėpinė e tij. --South
Every person is king in his own home.

Ē

Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket. --Mallakaster[?]
The key that is not used does not rust.

D

Dembeli ėshtė nėna e tė gjithė veseve. --North
Lazyness is the mother of all bad habits.

Dera e pėrtimit, caku i mjerimit. --Librazhd
The door of lazyness is the is the boundary of suffering.

Dielli, edhe kur ka re, ndrit. --Gjirokaster[?]
The sun shines even when it is cloudy.

Difton fmija, c'ka shtėpia. --North
The child tells what is in the house.

Dita pa punė nata pa gjumė. --South
The day without work, the night without sleep.

Dora me baltė buka me mjaltė. --Kosovo
The hand with mud, the bread with honey.

Dora e larė, zorrė e tharė. --South
.

Duket zogu qė nė ve. --South
You know the bird since it is an egg.

E

E vėrteta rri si vaji mbi ujė. --North
The truth stays like oil on water.

Edhe ujėt po tė rrijė nė njė vend qelbet. --South
Even water gets stale if it stays in one place.

F

Fikut ulėt i hyp kushdo. --Kruje[?]
The low fig [fruit branch] can be climbed by everyone.

Fjala e plakut, e pushka e djalit. --Kruje[?]
The word of the old, and the gun of the young.

G

Gruaja qė nuk do tė gatuajė, shosh gjithė ditėn. --Skrapar[?]
.

Gj

Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. --Korce
The snake moves and erases its tracks.

Gjithsecili nė punėn e tij ėshtė zot. --South
Each person at his job is a god.

Gjykon puna, s'gjykon guna. --Librazhd
You tell by the work, not by the [clothes].

H

Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. --Vlore[?]
The more worked the steel is, the more beautiful it becomes

I

I mjeri ai qė s'mendon pėr pleqėri. --Shkoder[?]
Poor he who does not think of old age.

I riu ka fuqi, plaku mėncuri. --South
The young have strength, the old have knowledge.

K

Kali plak tė len barrėn nė rrugė. --North
The old horse leaves the load on the road.

Kau qė nuk vete nė arė e pret sėpata. --Kurveoesh[?]
The cow that does not go in the field gets the axe.

Kazma nė dorė, buka nė gojė; kazma nė katua, trasta del pėr miell hua. --Skrapar[?]
.

Kėnga pėr darkė, brenga pėr drekė. --South
.

Ku ka bletė, ka dhe mjaltė. --Permet[?]
Where there are bees, there is honey.

Ku ka zemėr ka dhe krahė. --South
Where there is heart, there are hands.

Kullote dhinė tė tė mbushė kusinė. --Gjirokaster[?]
Feed the goat to fill the pot.

Kur s'ke mbjellė, s'ke ēfarė korr. --South
If you do not sow, you do not have anything to reap.

Kur s'ke punė luaj derėn. --Permet[?]
When you do not have any work, move the door.

Kush di me lavdue, din edhe me cpifė. --Kruje[?]
Who knows how to praise knows also how to lie.

Kush fėrkon pulėn, ha edhe vezėn. --Korce
Who rubs the chicken, eats even the egg.

Kush fle ngrohtė ka edhe ftohtė. --Arbereshet[?]
Who sleeps warmly, feels even cold.

Kush i kullot deshėt, ai qeth dhe leshėt. --Permet[?]
Who lets the rams graze gets the wool.

Kush ka turp, vdes pėr bukė. --South
Who is shy dies from hunger.

Kush mori udhė, dhe do tė lodhet. --Gjirokaster[?]
Who travels will also get tired.

Kush nuk di ē'ėshtė lodhja, ai nuk di ē'ėshtė ēlodhja. --Berat
Who knows what is to be tired, does not know how to be ['not tired'].

Kush pėrton vdes urije. --Berat
Who is lazy dies from hunger.

Kush rri nė pemė, ha edhe kokrrat. --Korce
Who stays under the tree, eats the fruits.

Kush s'punon, dheut i rėndon. --South
Who does not work, is heavy to the earth.

Kush zė brumė do tė gatuajė. --South
Who makes the dough will also cook.

Kushtrimi del pėr tė ligshtin, pse trimi kujtohet vet. --Shkoder[?]
.

L

Liria i ka rrėnjėt nė gjak. --South
Freedom has roots in blood.

Lima dalėngadalė bėri tranė gjilpėrė. --South
Slowly, the file turns the beam into a needle.

M

Malet tunden, po nuk bien. --South
The mountatins shake but do not fall.

Mbill me njė dorė, korr me tė dyja. --South
Sow with one hand, reap with both.

Mbroje atdhenė si shqipja folenė. --Shkoder[?]
Protect your motherland like the eagle protects its nest

Me fal gjakun ėshtė burrni. --Kosovo
To forgive the blood [ as in a killing] is to be a man.

Me lopatė ari dhe shat argjėndi tundėn e lėkundėn edhe malet nga vėndi. --Sarandė[?]
.

Mė mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej". --Shkoder[?]
Better to say "good work" than "I hope to find you well".

Mė mirė te vdesėsh mė kėmbė, sesa tė jetosh mė gjunjė. --Berat
It is better to die standing up, than to live on your knees.

Mirė se tė gjej, o hija e madhe!- Mirė se vjen o dembel hamė- A kamė leje tė rri pak? Po pate me hangėr rri sa tė duash. --Tirane
.

Mos kij turp nga kush s'ka turp. --South
Do not by shy of whom is not shy.

Mos prit tė tė kėrkojė e mira, po kėrkoje. --Vlore[?]
Do not wait for good things to search for you, but search for them.

Mos rri si nusja nė dasėm. --South
Do not stand like the bride at a wedding.

Mos u fshi si miu prapa poēes. --Skrapar[?]
Do not hide like the mouse behind the pot.

Mos u fshi si miza nėn bishtin e kalit. --Korce
Do not hide like a fly under the tail of a horse.

Moti ndihmon atėqė punon. --Berat
The weather helps he who works.

Mushka do dru, e demi kular. --Sarande[?]
.

N

Nė kurdhėn e nxehtė, s'rrihet me ēekan druri. --South
.

Nga del fjala, del dhe shpirti. --South
From whence comes the word, comes the soul.

Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojė. --Vlore[?]
.

Nuk mund tė dalė punė e madhe nga ai qė nuk do tė voglėn. --Berat
You will not get a big job done from whom does not want a small one.

Nuk rron peshku pa uje. --Kosovo
A fish cannot live without water.

Nuk zihet pleshti me dorashka. --Korce
You cannot catch a flea with gloves.

Nj

Njeriut iu bėj njeri, qenit bėniu qen. --South
To the man behave like a man, to the dog behave like a dog.

Njė ujė qė nuk ecėn s'pihet. --Elbasan[?]
The water that does not flow is not fit to drink.

P

Paraja nuk i zgjedh njerėzit. --Vlore[?]
Money does not choose the people.

Pleqėria vjen me shokė. --South
Old age comes with friends.

Po kėrciti dhėmbėt qeni i qėndro me shkop nė dorė. --South
If a dog shows his teeth, show him the wood.

Po nise njė udhė, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurė. --Devoll[?]
.

Po nuk e pate tė ligėn brėnda, s'tė vjen nga jashtė. --Vlore[?]
If you do not have malice inside, it will not come from outside.

Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna sisė. --South
If a child does not cry, his mother will not breast feed him.

Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. --Permet[?]
If it does not get cloudy, it will not get clear.

Po shkove me tė kėrciturit gishtėrinjtė sot, mos u anko nga tė kėrciturit e zorrėve nesėr. --Vlore[?]
.

Pula qė kėndon nė mbrėmje nuk bėn vezė nė mėngjes. --South
The chicken that cries at night does not lay egg in the morning.

Puna e rinisė, jorgan i pleqėrisė. --Tirane
The work of the youth is the blanket of the old.

Q

Qan ara se nuk i vjen fara. --Sarande[?]
Weeps the field because it does not get any seeds.

R

Ruaj dhinė tė pish qumėshtin. --Sarande[?]
Mind the goats so that you will drink their milk.

S

S'bėhet vreshti me urata, po me shata e lopata. --South
.

S'gjuhet me zagar tė lidhur. --Berat
You cannot hunt with a tied dog.

Sa mė shpejt kositet livadhi; aq mė shpejt lind bari. --Tropoje[?]
The more you mow the lawn, the faster the grass grows.

Sh

Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja. --South
Take the mouth to the bread, not the bread to the mouth.

Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė. --Laberi[?]
The eagle flies in the sky, but nests on the ground.

T

Trupi shėndoshet me tė punuar, mėndja ndėrtohet me tė mėsuar. --South
The body builds up with work, the mind with studying.

U

Ujku e ka qafėn e trashė, se ka kambėt e shpejta. --Kruje[?]
The wolf has a thick neck because it has fast legs.

V

Vure vezėn more pulėn. --Kruje[?]
If you put an egg, you get a chicken.

See also Albania.All Wikipedia text is available under the terms of the GNU Free Documentation License

 
  Search Encyclopedia

Search over one million articles, find something about almost anything!
 
 
  
  Featured Article
Battle Creek, Michigan

... 2.11% from other races, and 2.72% from two or more races. 4.64% of the population are Hispanic or Latino of any race. There are 21,348 households out of which 32.3% have ...

 
 
 
This page was created in 35.3 ms